Genndy Tartakovsky (Dexter’s Laboratory, Powerpuff Girls), orosz származású animátor a Dexter’s Laboratory sikerén felbuzdulva vágott neki a Samurai Jacknek. A sorozat 2001-2004-ig futott a Cartoon Network műsorán, négy évad alatt 52 epizódot ért meg és négy Emmy díjat zsebelt be (hat jelölésből).
A Samurai Jack egy jövőben (vagy alternatív jelenben?) játszódó akciódús, emellett művészi ábrázolású rajzfilmsorozat. Az alaptörténet szerint Jack (akinek a valódi nevét nem tudjuk meg a sorozatban) egy ősi, rendkívüli erejű szamuráj harcos, akinek küldetése a világot fertőző gonosz, Aku legyőzése. Ez ugyan nem lenne neki probléma, csakhogy Aku elég firnyákos hozzá, hogy a főhőst egy hirtelen mozdulattal a jövőbe dobja, ami viszont azért eléggé megbonyolítja a dolgot. És innentől a régi nóta: Jack elindul, és keresi a múltba vezető utat. Ez ugyan elég sablonosan hangzik, azonban a sorozat egyáltalán nem nevezhető annak: egy mitológiai utalásokkal (Odin, Kronosz...stb.) tűzdelt, mégis teljesen egyéni hangulatú világban játszódik, amelyben keverednek az ősi és a science-fiction elemek. A szereplők pedig tökéletesen idomulnak a kevert világhoz: géppuskalábú kigyúrt skót; láva-gólem alakba zárt viking harcos; robot fejvadászok; laza hiphop-szamuráj; robotokkal harcoló spártaiak és még lehetne sorolni egy darabig az okosságokat.
Kissé talán zavaró lehet - legalábbis nekem eleinte az volt -, hogy a legtöbb ellenfél, szörny és hasonló robotból van, tehát nem „vérzik”, hanem folyik belőle az olaj, de így legalább nem vették le a műsorról a sok darabolás ellenére.
A rajzolása elsőre furcsának hat, ez talán leginkább a körvonalak hiányából ered. Tartakovsky ennek a maszkolás alapú, körvonalmentes ábrázolásnak (az egyetlen erősebb kontúr Jack szeme körül van) és a sorozat hangulatának köszönheti, hogy George Lucas is felfigyelt Jack történetére, és felkérte a Star Wars: Clone Wars elkészítésére. A 2008-as Kung-Fu Panda első, 2D jelenete szintén a Samurai Jack hatására , hasonló stílusban készült.
Különböző híresztelések és pletykák szólnak 2002 óta egy esetleges Samurai Jack animációs filmről is, szintén Tartakovsky rendezésében, de erről sajnos nem tudok semmi biztosat. Azért elég jól hangzik.